Наш сайт використовує cookie-файли. Продовжуючи сеанс, ви даєте свою згоду на збирання та обробку даних. Детальна інформація в Політиці про конфіденційність
Прийняти
eCom
про нас каталог новини контакти Стати партнером
Ru Ua

Як об'єднати відеоспостереження та пожежну безпеку

axis_article_ua
Системи протипожежної сигналізації відносяться до найбільш важливих елементів організації безпеки, а їх надійність і безвідмовність – критичні для будь-яких об'єктів, що потребують захисту. Досить новий тренд – системи відеовиявлення, які дозволяють виявити загоряння та задимлення на найраніших стадіях і запобігти виникненню пожежі. Лідируючі позиції тут посідає компанія Bosch, що створила камеру AVIOTEC, яка першою в світі отримала визнання VdS Damage Prevention GmbH (VdS) як автоматизована система для відеовиявлення пожеж.
Різного роду «комбайни» міцно увійшли в моду, оскільки оснащення пристроїв додатковими можливостями часто буває доцільним. Принтери з функцією копіювання (МФУ), кухонні комбайни та всілякі мультитули давно стали звичними. Не залишилися осторонь і IP-камери.

Багато компаній, що випускають камери відеоспостереження, вже давно обладнують свої пристрої додатковими функціями – наприклад, такими як запуск застосунків прямо на борту камери. Такі застосунки (модулі) використовуються для розпізнавання осіб і об'єктів, аналізу та оптимізації людських або транспортних потоків, організації потокового мовлення та безпеки і т. д. Програмний модуль в камері працює з вихідним потоком відеоданих найвищої якості, що дозволяє не залежати від швидкодії мережі та приймати рішення максимально оперативно – наприклад, посилати сигнал тривоги оператору та відповідним службам.

Компанія Bosch пропонує для своїх камер широкий набір аналітичних модулів, серед яких: виявлення проникнення, виконання норм охорони праці та пожежної безпеки, виявлення заблокованих аварійних виходів або залишених без нагляду предметів, а також аналіз поведінки людей. Нещодавно список «умінь» камер Bosch поповнився новою функцією раннього виявлення загорянь.
Є кілька базових методів визначення загоряння: за підвищенням температури, за ІЧ- або УФ-випромінюванням, за наявністю в повітрі часток диму. Але бувають ситуації, коли протипожежні детектори доводиться розташовувати на значній висоті (склади, ангари). І поки полум'я або дим досягнуть такої висоти, можливо, рятувати з вогню буде вже нічого.

Крім того, типова ситуація, коли дим не піднімається до стелі, а стелиться низом. Або ж видувається з приміщення протягом, і розташовані на стелі детектори не «помічають» його в принципі. Потрібно якесь інше, більш надійне рішення.
Pic01_Smoke_Horiz

Типова ситуація: дим стелиться горизонтально і не досягає детекторів диму, розташованих на стелі

І навіть якщо серйозного загоряння не сталося, задимлення може завдати серйозної шкоди. Наприклад, уявімо собі склад текстильної продукції або матраців. Тканина швидко вбирає частинки диму, після чого від запаху диму і гару не позбутися вже ніколи – продукція буде безнадійно зіпсована. Тому усувати загоряння або задимлення на таких об'єктах потрібно якомога раніше.

Інший випадок – виробництво на зразок ростерії (цех з обсмажування кави). Тут завжди присутня задимленість і стандартні детектори диму непридатні – потрібен інший метод виявлення загоряння.
Якщо дим або полум'я не можна заздалегідь «пронюхати» або «відчути» – то їх можна... «побачити». Так міркували інженери Bosch, які першими додумались використовувати відеокамеру для раннього виявлення загорянь. Були побудовані математичні моделі полум'я і диму та розроблений алгоритм, який визначає наявність таких об'єктів у полі зору камери.
Pic02_Flame&Smoke_Model_UA
Першою камерою, в якій реалізували ці функції, стала Bosch AVIOTEC starlight 8000. Вона відноситься до топового класу, має роздільну здатність до 8 мегапікселів (4K UHD) і підтримує розширений динамічний діапазон для відображень найдрібніших деталей як в освітлених, так і в темних зонах сцени. Камера має тип PTRZ, тобто підтримує панорамування, нахил, бічний нахил і масштабування для отримання необхідної зони огляду.
Pic03_TimeDiagram_UA

IP-камера Bosch AVIOTEC здатна виявляти загоряння на найраніших стадіях

Камера постійно аналізує відеопотік, і як тільки виявляє в полі зору ознаки загоряння – відразу передає сигнал тривоги оператору відеоспостереження, а також попередньо «прописаним» службам реагування (охоронній, пожежній та ін.) Виявлення полум'я займає від 2 до 8 секунд, диму – від 4 до 15 секунд. Це в рази швидше в порівнянні з традиційними детекторами диму, де час виявлення може досягати однієї хвилини і більше.

При отриманні сповіщення про тривогу відповідна служба може через цю ж камеру побачити, що відбувається на місці і прийняти правильне рішення: яку бригаду відправити на локацію, чи потрібно евакуювати людей тощо. Камера AVIOTEC starlight 8000 має вбудований буфер на 10 секунд запису перед тривожним сигналом – згодом є можливість переглянути, що відбувалося безпосередньо перед загорянням і стало його причиною. І прийняти необхідні заходи для запобігання повторенню подібної ситуації.
Pic04_AVIOTEC_8000

Потужна IP-камера Bosch AVIOTEC starlight 8000 з функцією відеовиявлення загорянь і задимлень

У підсумку, використання такої технології відеовиявлення покращує час реакції на загоряння і зменшує кількість помилкових тривог. Алгоритми виявлення загоряння постійно вдосконалюються, відповідно і прошивка камери оновлюється 2-3 рази на рік.

Відзначимо, що така камера – не просто «розумний» детектор загорянь, а й повноцінний і потужний компонент системи відеоспостереження. Вже випущені камери серії Bosch AVIOTECH призначені для приміщень, але також ведеться розробка схожого рішення для зовнішнього використання.
З питань надання консультацій по рішенню Bosch Aviotec і тестуванню ви можете звертатися до компанії ELKO, офіційного дистриб'ютора устаткування Bosch Security and Safety Systems в Україні.
Інші рішення ELKO для систем безпеки

Автор: Євген Севериновський, директор ELKO Smart Center

  1. новини
  2. Як об'єднати відеоспостереження та пожежну безпеку